Triathlon Manitoba Awards

2013

Elite Triathlete of the Year
Sarah-Anne Brault

Age Group Triathletes of the Year
Dawn Huck & Marc Fournier

Junior Triathletes of the Year
Tyler Mislawchuk & Ashlyn Cortvriendt

Long Course Triathlete of the Year

Greg Penner

Grand Prix Series winners
Jeff Morier & Jane Yardley

Rookies of the Year
Ashley Malzahn & Doug Hahn

Most Improved Triathlete
Dan McCaughan

Coach of the Year

Cory Smith

Official of the Year

Dina Drabyk

Volunteer of the Year

Dwayne Olson

Sprint Series Winners
Chantal Denholm & Patrick Muma

Sport Excellence Awards (PDF)

2012

Elite Triathlete of the Year
Sarah-Anne Brault

Age Group Triathletes of the Year
Kate Okany & Jim Simm

Junior Triathlete of the Year

Tyler Mislawchuk

Long Course Triathlete of the Year

Kevin Beechinor

Grand Prix Series winners
Kim Hodges & Juan Pablo Appendino

Rookie of the Year
John Power

Most Improved Triathlete
Grant Warkentin

Coaches of the Year

Ryan Cameron & Rhonda Kitchen

Official of the Year

Cathy Cortvriendt

Volunteers of the Year

Leanne Nause & Tom Wiebe

Volunteer Honorable Mention
Suzanne MacDuff

Sport Excellence Awards (PDF)

2011

Elite Triathlete of the Year
Sarah-Anne Brault

Age Group Triathletes of the Year
Kate Okany & Christopher Westdal

Junior Triathlete of the Year

Tyler Mislawchuk

Long Course Triathlete of the Year

Erin Schinkel

Grand Prix Series winners
Melanie Leclair & Marc Fournier

Rookie of the Year
Barret Hildebrandt

Most Improved Triathlete
Kevin Macduff

Coach of the Year

Wanda Mathers

Official of the Year

Christopher Kitchen

Volunteer of the Year

Cathy Cortvriendt

Sport Excellence Awards (PDF)

2010

Elite Triathlete of the Year
Sarah-Anne Brault

Age Group Triathlete of the Year
Melanie Leclair & Patrick Peacock

Junior Triathlete of the Year
Riley Unger

Long Course Triathlete of the Year
Les Friesen

Grand Prix Series winners
Melanie Leclair & Patrick Peacock

Rookie of the Year
Vivienne Horne & Barry Penner

Most Improved Triathlete
Derek Eidse

Coach of the Year
Youth Team assistant coaches:
Chesea Wardrope
Alana MacDougall
Chris Graham
Mark Okany

Official of the Year
Warren Cook

Volunteer of the Year
Angela Douklias

Sport Excellence Awards (PDF

2009

Elite Triathlete of the Year

Sarah-Anne Brault

Age Group Triathlete of the Year
Lana Marcine

Junior Triathlete of the Year
Mark Okany & Stevie Moore

Grand Prix Series winner
Patrick Peacock & Kim Witges

Most Improved Triathlete
Dayna Graham

Rookie of the Year
Phil Dompierre & Lesley Ball

Coach of the Year
Gary Pallett, Dave Lipchen, Jason Brescacin

Official of the Year
Warren Cook

Volunteer of the Year
Michael Klatt

Sport Excellence Awards (PDF)

2008

Elite Triathlete of the Year
Sarah-Anne Brault

Age Group Triathlete of the Year
Stevie Moore & Patrick Peacock

Junior Triathlete of the Year
Mark Okany & Sarah-Anne Brault

Long Course Triathlete of the Year
Dan Morwood 

Grand Prix Series winner
Chris Graham & Abbie Clare

Rookie of the Year
Jay Steele & Abbie Clare

Coach of the Year
Gary Pallett

Official of the Year
Nancy Drad

Volunteer of the Year
Karla Budnyski

Sport Excellence Awards (PDF)

2007

Age Group Triathlete of the Year
Maureen Van Schepdael, Patrick Peacock, & Mickey Stokotelny

Junior Triathlete of the Year
Mark Okany & Sarah-Anne Brault

Long Course Triathlete of the Year
Dan Morwood & Edie Fisher

Grand Prix Series winner
Patrick Peacock & Kim Witges

Most Improved Triathlete
Kevin Beechinor & Stevie Moore

Rookie of the Year
Mark Okany & Kelly Waters

Coach of the Year
Dave Lipchen

Official of the Year
Debb Brethauer

Volunteer of the Year
Mark & Maureen Van Schepdael

Sport Excellence Awards (PDF)

2006

Elite Triathlete of the Year
Erin Braun

Age Group Triathlete of the Year
Dan Morwood

Junior Triathlete of the Year
Blair Peters & Sarah-Anne Brault

Long Course Triathlete of the Year
Luc Guillette & Edie Fisher

Grand Prix Series winner
Patrick Peacock & Edie Fisher / Maureen Van Schepael (tie)

Most Improved Triathlete
Lorne Mack & Kate Okany

Rookie of the Year
Colin Blanchette & Sarah-Anne Brault

Coach of the Year
Gary Pallet

Official of the Year
Kelly Mahoney

Volunteer of the Year
Darlene Cole

Sport Excellence Awards (PDF)

2005

Triathlete of the Year
Jeff Morier & Erin Braun

Grand Prix Series winner
Jeff Morier & Edie Fisher

Long Course Triathlete of the Year
Dan Morwood

Most Improved Triathlete
Darcy Chrisp & Dayna Hyde

Rookie of the Year
Blair Peters & Rennie Benedict

Junior Triathlete of the Year
Willie Bell & Amy Briscoe

Coach of the Year
Dave Lipchen

Volunteer of the Year
Angela Douklias

Sport Excellence Awards (PDF)

2004

Triathlete of the Year
Patrick Peacock & Erin Braun

Grand Prix Series winner
Patrick Peacock & Edie Fisher

Long Course Triathlete of the Year
Dan Morwood & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Chris Livingstone & Kim Witges

Rookie of the Year
Wes Robinson & Erika Andrejowich

Junior Triathlete of the Year
Willie Bell & Amy Briscoe

Coach of the Year
Patrick Peacock

Volunteer of the Year
Donna & Bill Davidson

Sport Excellence Awards (PDF)

2003

Triathlete of the Year
Dan Morwood & Erica Stechesen

Grand Prix Series winner
Patrick Peacock & Erica Stechesen

Long Course Triathlete of the Year
Dan Morwood

Most Improved Triathlete
Josh Markham & Jenna Wilson

Rookie of the Year
Chris Graham & Bethany Pechey

Junior Triathlete of the Year
Jacques Marcoux & Erin Braun

Youth Triathlete of the Year
Greg Wernham & Sarah Anne Brault

Coach of the Year
Teen Tri Coaching Team: Kris Hildebrand, Dave Lipchen, Brent Miller

Volunteer of the Year
Michelle Barnet

Sport Excellence Awards (PDF)

2002

Triathlete of the Year
Jeff Morier & Edie Fisher

Grand Prix Series winner
Patrick Peacock & Edie Fisher

Long Course Triathlete of the Year
Darcey Harder & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Kris Hildebrand & Kyra Labossiere

Rookie of the Year
Chris Picklyk & Stacy Racher

Junior Triathlete of the Year
Jacques Marcoux & Amy Briscoe

Youth Triathlete of the Year
Colin McKinley & Teresa Samek

Coach of the Year
Philippe Chabot

Volunteer of the Year
Kevin Miller

Sport Excellence Awards (PDF)

2001

Triathlete of the Year
Kevin Breiter & Edie Fisher

Grand Prix Series winner
Philippe Chabot & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Dale Kirk & Melanie Leclair

Rookie of the Year
Cliff Dyck & Carolyn Wernham

Junior Triathlete of the Year
Kevin Breiter & Erin Braun

Youth Triathlete of the Year
Jacques Marcoux & Amy Briscoe

Sport Excellence Awards (PDF)

2000

Triathlete of the Year
Patrick Peacock & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Allan Scott & Linda Harrison

Rookie of the Year
James Clements & Jill Dobrinsky

Junior Triathlete of the Year
Kevin Breiter

Youth Triathlete of the Year
Brent Miller & Kara Foley

Sport Excellence Awards (PDF)

1999

Triathlete of the Year
Patrick Peacock & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Mike Iwasiow & Sandra Korkosh

Rookie of the Year
Neal Boyd & Lisette Ross

Junior Triathlete of the Year
Kevin Breiter & Dominique Gzebowski

Youth Triathlete of the Year
Corey Kolbuck & Courtney Gilchrist

1998

Triathlete of the Year
Patrick Peacock & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Mark Wiebe & Erica Stechesen

Rookie of the Year
Cameron Towle & Jillian Lang

Junior Triathlete of the Year
Rob Vallis & Dominique Gzebowski

Youth Triathlete of the Year
Kevin Breiter / Allan Redman & Jillian Lang

1997

Triathlete of the Year
Patrick Peacock & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Bob Molle & Gail Wilson

Rookie of the Year
Jody Williams & Karen Jaeger

Junior Triathlete of the Year
Rob Vallis & Jen Onyskie

Youth Triathlete of the Year
Robert Kazuk & Dominique Gzebowski

1996

Triathlete of the Year
Patrick Peacock & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Brian Will / Dave Lipchen

Rookie of the Year
Myles Tycholis & Jenny Ayers

Junior A  Triathlete of the Year
Dave Lipchen & Shawna Rutherford

Junior B  Triathlete of the Year
Chris Rivard & Sara Mathison

Youth Triathlete of the Year
Kevin Breiter & Dominique Gzebowski

1995

Triathlete of the Year
Philippe Chabot & Edie Fisher

Most Improved Triathlete
Jeff Morier & Michelle Schmidt

Rookie of the Year
Patrick Peacock & Nancy Matthews / Sharon Adamchuk

Junior 16 to 19 Triathlete of the Year
Warren Zook & Shawna Rutherford

Junior 13 to 15 Triathlete of the Year
Rob Vallis & Jen Onyskie

1994

Triathlete of the Year
Gary Pallet & Edie Fisher

Rookie of the Year
Scott Taylor

Junior Triathlete of the Year
Dan Morwood

1993

Triathlete of the Year
Gary Pallet & Edie Fisher
1992

Triathlete of the Year
Gary Pallet

1991

Male Triathlete of the Year
Todd Cardinal

Most Improved Triathlete
James Wiebe

1990

Male Triathlete of the Year
Ben Van Den Bosch
If you know of other Triathlon Manitoba High Performance Award winners from these years or earlier, please contact Anita Miller.
 

Subscribe to our newsletter

 It's not just a sport,
it's a lifestyle.